Ohjaus:
Václav VorlíčekKäsikirjoitus:
Miloš MacourekKuvaus:
Rudolf BlaháčekSävellys:
Ondřej SoukupNäyttelijät:
Max Urlacher, Jitka Schneiderová, Ivana Chýlková, Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová, Miroslav Táborský, Rudolf Hrušínský ml., Jan Niklas (lisää)Juonikuvaukset(1)
Václav Vorlíček and Miloš Macourek's coproduction fairy tale translates the classic story and famed ballet Swan Lake INTO the language of fun, adventure, and magic. The evil Queen of the Lake Empire tries to destroy the love between Prince Victor and enchanted Princess Odette. The narrative is rounded out with other stories telling of, for example, young pearl gatherers imprisoned by the cruel ruler of the underwater world, and the sad tale of the water sprite's wife. (jakelijan virallinen teksti)
(lisää)Näyttelijät
Max Urlacher
Länsi-Saksa
Parhaat elokuvat:
Operaatio Valkyrie (2008)
Sissi ja sotamies (2000)
Tatort (1970) (sarja)
Jitka Schneiderová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Král Lear (2003) (teatteritallenne)
Yksinäiset (2000)
Ďáblova lest (2009) (sarja)
Ivana Chýlková
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)
Maska a tvář (2005) (teatteritallenne)
BrainStorm (2008) (TV elokuva)
Jan Hrušínský
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Merlin aneb Pustá zem (1988) (teatteritallenne)
Brouk v hlavě (2002) (TV elokuva)
Dívka na koštěti (1971)
Jiřina Bohdalová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Dům na nebesích (1984) (teatteritallenne)
Těžká Barbora (1960) (teatteritallenne)
Pohádky pod sněhem (1985)
Miroslav Táborský
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (teatteritallenne)
Soudné sestry (2007) (teatteritallenne)
Kolja (1996)
Rudolf Hrušínský ml.
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Poikaluokan vintiöt (1991)
Veijareitten kylä (1985)
Hráči (1983) (teatteritallenne)
Jan Niklas
Saksa
Parhaat elokuvat:
Anne Frank: The Whole Story (2001) (TV elokuva)
Verdi (1982) (sarja)
Erään ilveilijän iltapäivä (1976)
Sunnyi Melles
Luxemburg
Parhaat elokuvat:
Baader Meinhof Komplex (2008)
Falco - Verdammt, wir leben noch! (2008)
Steppenwolf (1974)
Jaroslava Obermaierová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Kladivo na čarodějnice (1969)
Lucerna (1967) (TV elokuva)
Ľudovít Cittel
Parhaat elokuvat:
Je třeba zabít Sekala (1998)
Únos (2017)
Sokoliar Tomáš (2000)
Karel Polišenský
Böömin ja Määrin protektoraatti
Parhaat elokuvat:
Muž v pozadí (1995) (sarja)
Noc rozhodnutí (1993) (TV elokuva)
Četnické humoresky (2001) (sarja)
Jiří Hálek
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Spalovač mrtvol (1968)
Revizor (1971) (teatteritallenne)
Bohumil Klepl
Neuvostoliitto
Parhaat elokuvat:
Kde je láska, je i žárlivost (2011) (teatteritallenne)
Česká soda (1998)
Všichni moji blízcí (1999)
Roman Vejdovec
Parhaat elokuvat:
Habermannův mlýn (2010)
České století (2013) (sarja)
Protektor (2009)
Jiří Tomek
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Všichni dobří rodáci (1968)
Četnické humoresky (2001) (sarja)
Rozsudky soudce Ooky (1988) (TV elokuva)
Valérie Zawadská
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Rozpuštěný a vypuštěný (1984)
Kráva (1993)
Hřbitov pro cizince (1991) (TV elokuva)
Jan Hraběta
Böömin ja Määrin protektoraatti
Parhaat elokuvat:
Dlouhý, Široký a Krátkozraký (1987) (teatteritallenne)
Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (teatteritallenne)
Akt (1997) (teatteritallenne)
Marek Raab
Parhaat elokuvat:
Jezerní královna (1998)
Svatopluk Matyáš
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Nebeští jezdci (1968)
Všichni moji blízcí (1999)
Návštěva z vesmíru (1977) (TV elokuva)