Palkinnot
- voitto
- ehdokkuus
Cannes Film Festival
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Golden Palm - Official Competition) -
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Screenplay) -
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Queer Palm) -
2007 -
Naissance des pieuvres (2007)
(Un Certain Regard)
Berlinale (Berlin International Film Festival)
-
2021 -
Maja lapsuuden reunalla (2021)
(Golden Bear for Best Film)
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
-
2022 -
Maja lapsuuden reunalla (2021)
(Best Film not in the English Language) -
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Film not in the English Language)
San Sebastián International Film Festival
-
2021 -
Maja lapsuuden reunalla (2021)
(City of Donostia Audience Award for Best Film) -
2014 -
Girlhood (2014)
(RTVE-Another Look Award)
Los Angeles Film Critics Association Awards
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Foreign-Language Film)
César Awards
-
2022 -
Les Olympiades (2021)
(Best Adaptation) -
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Director) -
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Original Screenplay) -
2017 -
Elämäni Kesäkurpitsana (2016)
(Best Adaptation) -
2015 -
Girlhood (2014)
(Best Director) -
2008 -
Naissance des pieuvres (2007)
(Best First Film)
European Film Awards
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Director) -
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Screenwriter)
Florida Film Critics Circle Awards
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Director) -
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Foreign Language Film) -
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Original Screenplay)
Melbourne International Film Festival (MIFF)
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(People's Choice Award - Best Narrative Feature)
British Independent Film Awards (BIFA)
-
2021 -
Maja lapsuuden reunalla (2021)
(Best International Independent Film)
Goya Awards
-
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best European Feature)
Robert Awards (Danish Film Awards)
-
2021 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best Non-English Language Film)
Independent Spirit Awards
-
2022 -
Maja lapsuuden reunalla (2021)
(Best International Film) -
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Best International Film) -
2016 -
Girlhood (2014)
(Best International Film)
Norwegian International Film Festival Haugesund
-
2019 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(The Norwegian Critics Award)
Zlín Film Festival
Miami Film Festival
-
2020 -
Nuoren naisen muotokuva (2019)
(Knight Marimbas Award)
Käsikirjoittaja
Elokuvat | |
---|---|
2021 |
Les Olympiades |
Maja lapsuuden reunalla |
|
2019 |
Nuoren naisen muotokuva |
2016 |
Being 17 |
Elämäni Kesäkurpitsana |
|
2014 |
Girlhood |
2011 |
Tomboy |
2007 |
Naissance des pieuvres |
Dokumentit | |
---|---|
2023 |
This Is How a Child Becomes a Poet |
Lyhyet | |
---|---|
2006 |
Cache Ta Joie (kouluelokuva) |
Ohjaaja
Elokuvat | |
---|---|
2021 |
Maja lapsuuden reunalla |
2019 |
Nuoren naisen muotokuva |
2014 |
Girlhood |
2011 |
Tomboy |
2007 |
Naissance des pieuvres |
Dokumentit | |
---|---|
2023 |
This Is How a Child Becomes a Poet |
Lyhyet | |
---|---|
2014 |
Les 18 du 57, Boulevard de Strasbourg |
2010 |
Pauline |
Esiintyjä
TV ohjelmat | |
---|---|
2010 |
Janela Indiscreta |
2008 |
Au Field de la nuit |
Näyttelijä
Lyhyet | |
---|---|
2014 |
Mademoiselle |
Fanclub
(34)- JFL käsikirjoittaja
- Lenny.M ohjaaja
- Mikah ohjaaja
- Katullka ohjaaja
- hygienik käsikirjoittaja
- hygienik ohjaaja
- PiLgRiM käsikirjoittaja
- Narya89 ohjaaja
- DeSoya ohjaaja
- sedlo03 käsikirjoittaja
- merkurka ohjaaja
- Eventyrer käsikirjoittaja
- Amancia käsikirjoittaja
- L0ly007 ohjaaja
- Aneta396 käsikirjoittaja
- Aneta396 ohjaaja
- acsmp käsikirjoittaja
- ver_mah ohjaaja
- Terry33 ohjaaja
- PaulBarva käsikirjoittaja