Näyttelijät
Alexej Dikij
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Admiral Nachimov (1946)
Stalingradskaja bitva I (1948)
Stalingradskaja bitva II (1949)
Nikolai Cherkasov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Ivan Groznyj II: Skaz vtoroj - Bojarskij zagovor (1945)
Ivan Groznyy (1945)
Onni (1935)
Nikolay Simonov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Pjotr Pervyj I (1937)
Čelovek-amfibija (1962)
Čapajev (1934)
Aleksandr Antonov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Panssarilaiva Potemkin (1925)
Stačka (1925)
Molodaja gvardija (1948)
Vasili Merkuryev
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Leťat žuravli (1957)
Aateliskoti (1969)
Älkää jättäkö minua (1960)
Maksim Shtraukh
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Vanhaa ja uutta (1929)
Stačka (1925)
Dezertir (1933)
Pavel Massalsky
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Ivan Groznyj II: Skaz vtoroj - Bojarskij zagovor (1945)
Ivan Groznyy (1945)
Alyje parusa (1961)
Boris Smirnov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Sota ja rauha (1965)
Sota ja rauha III osa (1967)
Sota ja rauha IV osa (1967)
Lidiya Korolyova
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Yuriy Tolubeev
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Hamlet (1964)
Intervencija (1968)
Don Kichot (1957)
Nikolay Komissarov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Stalingradskaja bitva I (1948)
Stalingradskaja bitva II (1949)
Rostislav Plyatt
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Kevään seitsemäntoista hetkeä (1973) (sarja)
Pěrvoklassnica (1948)
Dělovyje ljudi (1962)
Vladimir Muravyov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Idiot (1958)
Elävät ja kuolleet (1964)
Puť v 'Saturn' (1967)
Nadir Malishevskiy
Neuvostoliitto
Parhaat elokuvat:
Chipollino (1972)
Sadko (1952)
Stalingradskaja bitva I (1948)
Mikhail Astangov
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
15-vuotias kapteeni (1946)
Sadko (1952)
Stalingradskaja bitva I (1948)
Lavrentiy Masokha
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Kevään seitsemäntoista hetkeä (1973) (sarja)
Italiani brava gente (1965)
Stalingradskaja bitva I (1948)
Mariya Yarotskaya
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Sänky ja sohva (1927)
Molodaja gvardija (1948)
Pěrvoklassnica (1948)
Mikhail Derzhavin st.
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Stalingradskaja bitva I (1948)
Stalingradskaja bitva II (1949)
Dni i noči (1945)
Emmanuil Geller
Venäjän keisarikunta
Parhaat elokuvat:
Vasiliy Tsygankov
Parhaat elokuvat:
Služebnyj roman (1977)
Andrei Rublev (1966)
Leťat žuravli (1957)